Kuratorisk er verkene valgt ut med tanke på å understøtte og imøtekomme Finansdepartementets formelle og representative behov. Kunstverkene er også valgt ut fra en ambisjon om å tilføre en kontrast for bygningens historiske interiører i jugend- og dragestil. I denne sammenhengen hører blant annet et lekent keramisk objekt av Marthe Elise Stamrud (f. 1984) og et fargesterkt maleri av Tyra Tingleff (f. 1984) til. Arbeidene viser også til en variasjon mellom to- og tredimensjonal kunst, for å skape dynamikk i opplevelsen av både kunsten og omgivelsene de inngår i. For eksempel er tre store krukker av keramikeren Elisabeth von Krogh (f. 1947) samt et monumentalt objekt av keramikeren Marit Tingleff (f. 1954) plassert i lokalene. Variasjon i teknikk og materialbruk har også vært førende for utvalget. I tillegg til keramikk, tekstil og maleri, er grafikk og glasskunst inkludert. Glass er representert ved to store vaser plassert i representasjonsrom, av den høyt anerkjente kunsthåndverkeren og designeren Benny Motzfeldt (1909-1995).
Fargesterke verk er ofte et ønske fra dem som mottar kunst. I dette tilfellet er innspillet imøtekommet ved å betone fargen gul som en fellesnevner i flere av de utvalgte verkene. Blant annet trer gulfargen frem som en fellesnevner i et storformat maleri av Britt Juul (f. 1964) samt i form av et gobelin av Marianne Mannsåker (f. 1951).
I forbindelse med nytt regjeringskvartal i Oslo er utlånet av kunst til Finansdepartementet midlertidig. Flere av arbeidene er allerede tiltenkt nye plasseringer, blant annet statsministerens kontor, når byggeprosjektet er ferdigstilt og departementene på plass i nye lokaler i 2029.