Søndag 19. juni åpnet det nye nasjonale minnestedet etter 22. juli, En opprettholdelse, utformet av Matias Faldbakken. Foto: Niklas Hart / KORO.
, ,

Minnestedet etter 22. juli har åpnet

Søndag 19. juni åpnet det nye nasjonale minnestedet etter 22. juli, med blant annet H.K.H Kronprins Haakon til stede. Etter markeringen i regjeringskvartalet inviterte KORO til mottakelse på Kunstnerens hus.

Digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung, H.K.H Kronprins Haakon, Oslos ordfører Anne Lindboe, styreleder i Den nasjonale støttegruppen etter 22. juli Merete Stamneshagen, og AUFs leder Gaute Børstad Skjervø var til stede på åpningen av det nye minnestedet etter 22. juli. Foto: Niklas Hart / KORO.

– Som nasjon trenger vi dette minnestedet. Det skal være et sted der våre barn og barnebarn kan lære om hva som skjedde, og om konsekvensene av høyreekstremisme og hat. Samtidig minner det oss om vårt felles ansvar for å stå opp mot hat, ekstremisme og å verne om et åpent og raust samfunn.

Digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne Tung (Ap).

– La oss bære ordene «aldri tie, aldri glemme» med den tyngden det fortjener. Ikke som slagord, men som handling. Ikke bare i dag, men i tiden som kommer.

Merete Stamneshagen, styreleder i nasjonal støttegruppe etter 22. juli.

 

Mosaikken er laget av Fantini Mosaici i Milano. F.v.: Mari Magnus, Demetrio Piccoli, Matias Faldbakken og Enrico Fantini. Foto: Niklas Hart / KORO
Benken ved Høyblokkas vestre paviljong er en del av minnestedet. Den er laget av breksje, en konglomerat fra Værøy, og er tegnet av arkitekt Ingrid Steen-Chabert (midten) og produsert av Laila Landøy (til høyre). Foto: Niklas Hart / KORO.

Etter markeringen i regjeringskvartalet, inviterte KORO til mottakelse på Kunstnernes hus. Rundt 300 møtte opp til markering og feiring av at Minnestedet er åpnet.

Jazz med Ole Morten Vågan på kontrabass (bildet), Joakim Rainer på piano og Andreas Wildhagen på trommer. Foto: Niklas Hart / KORO.

Les flere aktueltsaker fra KORO

Var dette nyttig?

Takk for din tilbakemelding!

Vi leser alle henvendelser, men kan dessverre ikke svare deg.

Lukk